Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Witamina B6 – jak działa?

Strona główna » Blog » Witamina B6 – jak działa?

Witamina B6 jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w wielu kluczowych procesach, wpływa na pracę układu nerwowego oraz ciśnienie krwi. Jeśli chodzi o to co dokładnie zawiera witamina b6, gdzie występuje, jak działa. Dowiesz się z poniższego artykułu.

Witamina B6 biustWitamina b6 – właściwości i działanie

Witamina B6 pełni ważną rolę w działaniu ludzkiego organizmu. Aktywuje i kontroluje ponad 100 enzymów, które wpływają na przebieg podstawowych reakcji biochemicznych.

Udział witaminy B6 jest konieczny w takich procesach jak:

 • przemiana aminokwasów i synteza białek, jak i kwasów nukleinowych, niezbędnych do wzrostu i rozwoju,
 • synteza glikogenu,
 • przemiana węglowodanów, związków azotowych, tłuszczów,
 • synteza hormonów serotoniny i adrenaliny, co przekłada się na działanie układu nerwowego,
 • wytwarzanie hemoglobiny,
 • regulacja poziomu cysteiny w organizmie, której nadmiar może wpływać na rozwój miażdżycy,
 • wytwarzanie przeciwciał, które mają wpływ na odporność organizmu.

Wszystkie witaminy z grupy B, w tym również witamina B6 mają istotny wpływ na kondycję skóry. W związku z tym jej niedobory mogą skutkować problemami z napięciem i jędrnością skóry piersi.

Sprawdź: Jak aplikować krem na piersi?

Witamina B6 - jakie związki zawiera?

Witamina B6, znana jako pirydoksyna, to jedna z witamin z grupy B. Podobnie jak inne z tej grupy witamina B6 rozpuszcza się w wodzie. Dostępna jest w sześciu wariantach: jako pirydoksyna, pirydoksamina, pirydoksal lub fosforanowe estry powyższych trzech związków. Witamina B6 jest wchłaniana do krwiobiegu bezpośrednio z przewodu pokarmowego, dlatego najlepiej dostarczać ją do organizmu wraz z pożywieniem. Przechowywana jest w wątrobie, nerkach, mózgu, mięśniach. Niewielka jej ilość może też być syntetyzowana w jelitach.

Frashe - kuracja na 30 dni

ZAMÓW FRASHE
ODŻYWCZE SERUM UJĘDRNIAJĄCE DO BIUSTU ZAMÓW!

Witamina B6 - zastosowanie

Witamina B6 to jedna z wielu witamin, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Specjaliści wskazują, że jej najwyższe stężenie występuje w drożdżach piwowarskich oraz w produktach z pełnego przemiału, między innymi takich jak otręby pszenne, kasze (zwłaszcza gryczana), ryż brązowy.

Ponadto znajduje się w produktach takich jak:

 • drób, szczególnie mięso z piersi indyka;
 • ryby, zwłaszcza łosoś, makrela i dorsz;
 • wątroba wołowa i wieprzowa;
 • biała fasola;
 • soja;
 • jaja;
 • pełnoziarniste pieczywo;
 • owoce, w tym takie jak: kiwi, pomarańcze, banany, maliny, truskawki, porzeczki,
 • warzywa, w tym takie jak: brukselka, marchew, biała kapusta, brokuły.

Oprócz produktów spożywczych, w których witamina B6 występuje naturalnie można również spożywać suplementy syntetyczne, które ją zawierają. Dostępne są różnego rodzaju kapsułki i tabletki, które zawierają wyłącznie witaminę B6 lub kompleks witamin z grupy B. Może być także składnikiem kosmetyków np. do pielęgnacji skóry piersi.

Witamina B6 - pochodzenie i sposób pozyskiwania

Witamina B6 to witamina, która naturalnie występuje w różnego rodzaju produktach spożywczych. Stąd najlepszym jej źródłem jest zrównoważona dieta. Może być również pozyskiwana jej syntetyczna forma, wykorzystywana później w tabletkach i innych suplementach diety lub lekach.

Podsumowując, witamina B6 pełni istotną rolę w poprawnym funkcjonowaniu organizmu, w tym również wpływa na kondycję skóry, dlatego warto dbać o jej prawidłowy poziom.


Bibliografia:

1. Dylewska-Grzelakowska J. Pielęgnacja piersi w domu i w gabinecie kosmetycznym. W: Kosmetyka stosowana. Warszawa 1999. Wydanie dziewiąte (2010); Wyd. Szkolne i Pedagogiczne Spółka akcyjna.
2. Jaroszewska B. Pielęgnowanie piersi i dekoltu. W: Kosmetologia. Warszawa 2004. Wydanie piąte; Wyd. Atena

1 głosów

Komentarze

V99ika - 2022-08-25 11:58:18

Ogromne ilości witaminy B6 masz w jajkach, mlekach, jogurtach. Wcale nie trzeba nie wiadomo ile kaszy zjeść

Monila - 2022-08-23 21:18:39

Zgadzam się najlepiej żeby witamina B6 miała jak najbardziej naturalne pochodzenie bo i sposób pozyskiwania jest ważny. Można syntetycznie w tabletkach dostarczać, ale po co

Aorka - 2022-08-20 18:23:41

Tylko w zasadzie jej dużo nie potrzeba. Dla kobiety do 50 roku życia masz 1,3 mg i to się przekłada na 100g kaszy i 100g kurczaka chociażby, a ta witamina i tak jest jeszcze w wielu innych produktach i mimo wolnie jej dużo dostarczamy

paula - 2022-08-19 23:01:23

Tylko właśnie nie zawsze chyba jesteśmy w stanie dostarczyć tyle tej witaminy ile jest potrzebne

Agnieszka - 2022-08-19 22:03:01

No ale całe to zapotrzebowanie można również naturalnie dostarczyć dietą. Witamina B6  zastosowanie ma w ogromnej ilości produktów spożywczych

Lidia - 2022-08-17 08:12:10

Ja też właśnie kiedyś suplementowałam wszystko co popadnie. Najlepiej te multiwitaminy, ale zgadzam się nie jest to rozsądne podejście i jeśli już chce się do skóry dostarczyć witaminę B6, to warto sprawdzić  jakie związki zawierają właśnie tę witaminę

Qwerty - 2022-08-16 22:03:50

Tylko tego za specjalnie nie trzeba dodatkowo suplementować. Jak weźmiesz sobie pod uwagę chociażby Frashe, to w składzie masz ekstrakt z żeń szenioa sybersyjskiego i on ma między innymi witaminy z grupy B

Yulia - 2022-08-16 19:37:01

Ciężko stwierdzić dokładnie, z tego co ja wiem to nawet są badania, że witamina B6 może obniżać szansę na raka piersi

GaKamila - 2022-08-15 18:04:22

Ja czytałam, że suplementacja wszystkich witamin też nie jest za dobra. Dlaczego akurat Witamina b6 ma być dobra na biust? Jakie ma Właściwości i działanie?

Opinie o Frashe - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊